oddíl
letní tábor

KACLEHÁCI

oddíl
Kačleháci 78. pionýrská skupina Skalka

Letní tábor Kačlehy

Nepřetržitě od roku 1973 pořádá Pionýr, z.s. – 78. pionýrská skupina Skalka letní dětský tábor na své táborové základně „Kačlehy“, která se nachází poblíž Jindřichova Hradce na hrázi Kačležského rybníka, 3 km od vesnice Kačlehy v blízkosti rakouských hranic.

Letos se tedy uskuteční již 50. ročník, a to v termínu 15. – 29. 7. 2023 (II. turnus) pro všechna děvčata a kluky ve věku od 9 do 15 let. Náklady na jednoho účastníka činí 4.500,- Kč včetně dopravy a pojištění.

Převážnou část dne tráví děti v lese, sousedícím s táborem, na vlastním hřišti a při pěkném počasí se koupou v 30 m vzdáleném rybníce, který patří mezi největší v jižních Čechách (180 ha). Děti mají program zaměřený především na turistiku a sport. Bohatost a různorodost čtrnáctidenního programu je dána nejenom motivovanou celotáborovou hrou, ale i plněním úkolů jednotlivců, třídenními oddílovými puťáky do blízkého i vzdáleného okolí, oblíbeným střeleckým soubojem, pořádáním mezioddílových soutěží a her nebo nezapomenutelnými nočními hrami. A nesmí chybět ani Pankačležské hry – tradiční bláznivé hry, které neodmyslitelně patří k našemu táboru, v nichž vítěz získá putovní sošku indiána, která mění majitele již přes 30 let (a ačkoliv byl původní indián ztracen, hra běží dál s novým). Tábor tradičně končí celodenním bojem o poklad a závěrečným táborákem s opékáním buřtů. Táborový program plní děti za dohledu a spoluúčasti vedoucích a instruktorů.


Naši táboroví vedoucí

Alena Šéfová Košařová

oddílová vedoucí Alena

Své motto pro tuhle práci jsem před mnoha a mnoha lety převzala od jednoho bývalého oddílového vedoucího: Kdo chce vést, musí umět, kdo chce zapalovat, musí hořet… Z mé strany je to snaha o předání zkušeností a zprostředkování úžasných zážitků, které jsem získala v turistickém oddíle naší skupiny a hlavně pobytem na letních táborech v Kačlehách.

hlavní vedoucí Alena

Tomáš Volný

táborový vedoucí Tomáš

...zadumaný, zasněný, zmatený, žoviální. Tak, to by byly všechny mé vlastnosti od A do Ž. Co tím myslíte, že jsem začal až od Z? To bude možná tím, že jste si nepřečetli L jako líný nebo V jako vtipný (a volný).

Jsem (věčný) student s láskou k chemii, umění a vzdělávání. Nemám rád nespravedlnost a svůj smysl vidím v předávání (nejen) znalostí a vědomostí.

oddílový vedoucí Tomáš

Matěj Egghead Dvořák

táborový vedoucí Matěj

Hoj ahoj, táborníci! Já jsem Matěj a můžu být i tvým vedoucím! Na táboře mi nikdo neřekne jinak než Egghead. Sám o sobě bych prohlásil, že jsem nejvtipnějším člověkem na táboře, i když s tím by někteří nemuseli souhlasit, protože nesdílí můj skvělý smysl pro humor. Nejraději na táboře mám oddílové putování a polední klid. Doufám, že se uvidíme v Kačlehách, táborníku!

oddílový vedoucí Matěj

Honza Honzík Šnábl

táborový vedoucí Honza

Na tábor jsem jezdil již jako batole, protože i moji rodiče jezdili do Kačleh. Uplynulo pár let a bez váhání jsem se na tábor vrátil jako instruktor, nyní již jako vedoucí. Jsem sice trochu klidnější, ale i přesto se na táboře všeho s chutí zúčastním. Ať už jde o hry, sporty, zábavu, koupání, no zkrátka všude budu pro Vás. Už se těším, až si spolu něco zahrajeme nebo vám třeba s něčím pomůžu a poradím.

táborový vedoucí Honza

Štěpán Zouzal

táborový vedoucí Štěpán

K nám na tábor už jezdím od dětství a doufám, že i ty tu s námi zažiješ nezapomenutelné dobrodružství. Mimo tábor pracuji jako kuchař a i na táboře se někdy chopím vařečky. Nechci se chvástat, ale vařím nejlíp na táboře. Jsem pro každou srandu! Zbožňuji veškeré sporty a jsem soutěživý, takže jestli budeš v mém týmu, tak vyhrajeme! Tešíme se na tebe, na viděnou v Kačlehách!

táborový vedoucí Štěpán

Adéla Kopřivová

táborová vedoucí Adéla

Zdravím, jmenuji se Adéla, ale kamarádi mi říkají Kopři neboli „kopřivo kam pálíš“. Jsem veselá a energická a nebojím se žádné srandy, které jsem na táboře zažila spousty. Mám vystudovanou zdravotní školu, ale momentálně pracuji v jesličkách. Moje motto je: „Životní pravidlo číslo jedna: Dělejte to, co Vám dělá radost.“ Přijeď si s námi užít spoustu srandy. Na viděnou v Kačlehách!

táborová vedoucí Adéla

Tomáš Příba Přibyl

táborový vedoucí Tomáš

Tomáš alá Příba patří k našemu inventáři už od minulého století, kdy jezdil jako úplně malý táborník. A v té dávné době se asi i věkově trochu zasekl, protože jeho údajný věčný pocit mládí, chuť do míčových her, hádanek, turistiky a hlavně smysl pro jakýkoliv humor se ho drží dodnes. Prý dokud ho to bude bavit a přijde si užitečný, tak odjezdí ještě toto století. Také umí řídit auto, ale to umí na táboře každý vedoucí, tak to vlastně není důležité.

táborový vedoucí Tomáš

Ondra Podroužek

táborový vedoucí Ondra

Jsem už dlouho mladý a krásný hráč lacrossu, co rád tráví léto v přírodě. Zejména pak v Kačlehách, kde můžu dokonale vypnout. Životní motto: Kdo prdí, chodí jako poslední.

táborový vedoucí Štěpán

Celotáborová etapová hra

Celotáborová etapová hra (CETEH) se hraje každoročně. Je to hra, která probíhá po celou dobu tábora, po níž je rozdělena do různých etap. Děti ji hrají ve skupinkách s vlastním názvem, vlajkou či znakem a barvou, která skupinku po celou dobu hry sjednocuje. Po vyhlášení etapy – většinou ve formě tematické scénky – skupinky začínají hrát. Pak už záleží na nich, jak si úkol rozdělí, zorganizují a připraví. Aby byly děti překvapeny, dozví se názvy etap až při nástupu.

Za dobu fungování tábora proběhlo již mnoho různých celotáborovek, od historických (Pravěk, Starověké Řecko, Páni z Hradce) přes dobrodružné (Cesta kolem světa za 14 dní, Kdo přežije: Kačlehy), pohádkové (Z pohádky do pohádky, 12 úkolů pro Asterixe) až po vědecko-fantastické (Hvězdné války, Stroj času). Téma celotáborové hry se většinou odkrývá pár dní před táborem. Poslední téma celotáborové hry bylo 12 úkolů pro Asterixe. Tak co, jste zvědaví, co bude příště?


Co s sebou?

Kartáček mám, zubní pastu mám, spací pytel mám... Co ještě?
Nejste si jistí, co si vzít s sebou na tábor? Stáhněte si náš Doporučený seznam věcí a ujistěte se!

kreslená krosna

Kam poslat pohled?

kreslený kompas

Chcete poslat svým ratolestem pohled nebo dopis, ale nevíte kam a zda vůbec dojde? Naši vedoucí během tábora pravidelně poštu vyzvedávají a na nástupech ji dětem rozdávají. Pošlete nám ji na adresu:
LT 78. PS SKALKA u Kačležského rybníka
pošta Číměř
378 32


Táborová základna

Táborová základna se nachází na hrázi Kačležského rybníka. Jedná se o tábor stanový (stany s dřevěnými podsadami a plnými podlážkami). Každý stan je opatřen dvěma lůžky s molitanovou matrací. Vaříme v dřevěném srubu na běžných kamnech a ve dvou kotlích. Vodu odebíráme ze studně, každoročně prověřované Krajskou hygienickou stanicí. Součástí srubu je i sušárna a koupelna, kde se děti dle potřeby koupou ve vaničkách s teplou vodou. Tábor je vybaven suchými záchody.

táborová základna Kačlehykuchyně a jídelna táborové základny Kačlehy